Sokan élnek békétlenségben önmagukkal és a világgal. Ha ennek a mélyére nézünk, láthatjuk, hogy a haragunknak több rétege is van.
A felszínen
- haragudhatunk arra, aki bánt minket, megaláz, megsért.
- haragudhatunk a párunkra, aki megcsal, elhagy.
- haragudhatunk a gyerekünkre, aki szándékosan rossz fát tesz a tűzre, feszegeti a határait.
- haragudhatunk arra, aki bűncselekményt követ el ellenünk.
- haragudhatunk a politikusokra, az államra.
- haragudhatunk a sorsra, ha jól elbánt velünk.
Ha elkezdünk a felszínen megélt harag eredetével, okaival mélyebben foglalkozni, akkor kiderülhet, hogy ezek már a gyerekkorunkban, a legérzékenyebb és legkiszolgáltatottabb helyzetünkben is ott voltak a családunkkal, a közvetlen környezetünkkel szemben:
Kiderülhet, hogy valójában
- az apánkra haragszunk, mert túl keményen bánt velünk;
- vagy az anyánkra, mert nem kaptuk meg tőle azt a törődést és szeretetet, amire szükségünk lett volna;
- esetleg a kistestvérünkre haragszunk, aki miatt kevesebb figyelem irányult ránk;
- az osztálytársakra haragszunk, akik jól elvertek a szünetben;
- a szüleinkre haragszunk, amiért korlátokat szabnak nekünk;
- az Életre haragszunk, amiért a jóságos nagyit elvette tőlünk.
A haragnak vannak olyan, még ennél is mélyebb, a tudatos gondolkodásunk elől elrejtettebb rétegei is, amelyekre csak a belső munka során derül fény:
- Vannak, akiket azért hívnak életre a szülők, mert egy újabb gyermek érkezésével próbálják meg rendbe hozni a megromlott kapcsolatukat. Ha a szülők házassága később mégis felbomlik, a gyermek tudat alatt haragudhat önmagára is és a szüleire is.
- Vannak, akik erőszakban fogantak.
- Vannak, akiknek nem várták az érkezését, esetleg egy titkos, nem vállalt kapcsolatban fogantak, és emiatt megpróbáltak valamilyen módon megszabadulni tőlük, és mélyen ezért haragszanak a szüleikre.
- Vannak, akik a veszteséget, valakinek az elvesztését nem tudják feldolgozni, és az Élet felé alakul ki bennük a harag.
- Vannak, akik felé bizonyos elvek szerint elvárásokat támasztanak, például más neműnek várták, és mivel ezeknek az elvárásoknak nem tudnak megfelelni, tudat alatt harag alakul ki bennük a szülők felé és önmaguk felé is.
Bármeddig is jutunk a haraggal végzett munkával, mindenesetre elképesztően megéri ezzel foglalkozni! Rengeteg hatása van az egészségünkre és a kiteljesedésünkre:
- A harag oldásával tisztulhat a látás. (nem lát a dühtől)
- Beindul a hasban a feldolgozás.
- Oldódik a depresszió, mert nem a múlton rágódunk, hogy mi miért történt, hanem felvállaljuk a felelősséget a saját életünkért, a döntéseinkért.
- Könnyebbé válik a megbocsátás, megkönnyebbül a lelkünk, szabadabbá válunk.
- Mivel a harag a májat blokkolja, ennek a szervünknek a tisztulása hatással van a cukorbetegségre, a gombás fertőzésekre, az infarktusveszélyre.
- Fogyás is elindulhat.
- Rendeződnek az emberi kapcsolataink, ami már önmagában nagyon sok pozitív folyamatot indít el.
- A rákos folyamatok alapja a harag őrizgetése, így erre is hatással van.
Belül békesség lesz. Megbékélünk önmagunkkal és a környezetünkkel. Elfogadjuk, hogy minden jól van úgy, ahogy van. Hogy minden okkal történik.
